Druga Wielka Lekcja – Pojawienie się życia na Ziemi

Druga Wielka Lekcja Marii Montessori to opowieść o pojawieniu się życia na Ziemi. Historia tego, skąd się wzięliśmy jako gatunek i jak wiele musiało się zdarzyć, żebyśmy mogli tu być.

Treść opowieści napisałam bazując na książce „Metoda Montessori od 6 do 12 lat” (znajdziecie w niej całą opowieść, przystępnym już dla przedszkolaka językiem). Opowiadałam ją korzystając ze wstęgi życia z Educarium. Taką wstęgę można też stworzyć samemu a piękną, malowaną jej wersję znajdziecie także w sklepie Mundo. Dzięki kartom ze strony Żywa Planeta rozmawiałyśmy też o tym jak w danym okresie wyglądała Polska.

Druga Wielka Lekcja

To długa i złożona opowieść bo przecież tyle się wydarzyło przez ponad 4 miliardy lat. Dzięki temu możemy z niej tak wiele wyłuskać! Motywem przewodnim opowieści jest to, że każde stworzenie pojawiło się na Ziemi po coś – takie nastawienie do świata daje nam szacunek dla każdej istoty, małej czy dużej, dla każdej rośliny czy bakterii. Każdy organizm na Ziemi ma swoje własne kosmiczne zadanie.

🦖Dzięki sinicom w ziemskiej atmosferze pojawił się tlen.

🦖Dzięki gąbkom, liliowcom, koralowcom wody oceanów zostały oczyszczone z węglanu wapnia i stały się przyjazne dla rozwoju innych stworzeń.

🦖Dzięki roślinom, które wyszły na ląd i utworzyły glebę, z wody wyszły pierwsze owady. Za owadami na Ziemię przyszły płazy, dla których owady były pożywieniem.

🦖Dzięki olbrzymim roślinom, lasom paproci i skrzypów, które obumarły, dziś mamy złoża węgla kamiennego a dzięki ociepleniom klimatu i parowaniu mórz – złoża soli kamiennej.

🦖Dzięki temu, że pierwsze ssaki, chcąc chronić się przed dinozaurami i polować nocą gdy ciepłolubne gady spały, stały się stałocieplne, przetrwały coś, co sprawiło, że wyginęły wielkie gady. Ssaki (i ptaki) rozwinęły się też dzięki innej umiejętności, ważnej dla przetrwania – opiece nad potomstwem.

🦖Dzięki temu, że rośliny wykształciły najpierw nasiona, potem kwiaty a z nich owoce, pojawiło się pożywienie dla zwierząt i dla człowieka.

Wczesne formy życia na Ziemi

A jakie jest nasze kosmiczne zadanie? Mały czerwony pasek na końcu linii czasu pokazuje istnienie człowieka w perspektywie. 1 cm na dwumetrowej linii. Czy mamy jakiekolwiek podstawy by sądzić, że jesteśmy najdoskonalszą formą rozwoju? Co lub kto przyjdzie po nas? Jakie zmiany dzieją się teraz na naszych oczach?

Ta opowieść generuje mnóstwo pytań, od bardziej filozoficznych do codziennych „po co są kleszcze?”. Książki ze zdjęcia wspomogą w szukaniu każdego rodzaju odpowiedzi. Książka „Zadziwiające życie” pomoże w szukaniu odpowiedzi na te filozoficzne oraz pewnie stworzy całą listę nowych. A książka Marii Montessori „Edukacja i potencjał człowieka” pokaże Wam jak można spojrzeć na świat inaczej aby pomóc dziecku lepiej go pojąć.

Ten szacunek dla każdego istnienia, jego sensu i kosmicznego zadania, to dla mnie kwintesencja montessoriańskiego wychowania dla pokoju.

Po lekcji dzieci tworzyły swoje własne skamieliny w glinie samoutwardzalnej i gipsie, korzystając z zestawu Laboratorium Skamieniałości z Clementoni oraz własnych zbiorów muszli, figurek Safari, listków paproci i skrzypów.

Skamieliny własnej produkcji

Tutaj też kilka książek, które szczególnie polecam w temacie rozwoju życia na Ziemi. „Od początku” i „Ziemia. Żywa planeta” przedstawiają rozwój życia etapami, jak w Wielkiej Lekcji. Natomiast „Zadziwiające życie” przedstawia całe życie na Ziemi w perspektywie, zadaje i skłania do zadawania wielu ciekawych, często filozoficznych pytań.

Druga Wielka Lekcja – książki

Dla inspiracji, wrzucam Wam tekst, z którego korzystam podczas opowiadania. W zależności od dzieci, czasem go upraszczam, czasem odkładam i opowiadam własnymi słowami wybrane ciekawostki (duża ilość figurek powoduje, że czasem opowiadane przeze mnie rzeczy są natychmiast inscenizowane przez dzieci). Ważne, że jest zachwyt, zainteresowanie i zafascynowanie ogromną rolą tych czasem malutkich organizmów.