Każde dziecko w szkole na samym początku uczy się pisać. Po co? Żeby wypełniać zadania, rozwiązywać testy, tworzyć zdefiniowane formy wypowiedzi jak rozprawka, esej czy opowiadanie czy komunikować się z innymi (mam nadzieję, że priorytety jednak nie są postawione w tej kolejności).
To, czego szkoła tak mocno nie podkreśla to to, że pisanie może być również formą medytacji, psychoterapii, rozumienia swoich emocji i sposobem na ich rozładowanie.
Możemy pisać pamiętnik (jak pewnie wiele z nas robiło w czasach nastoletnich), pisać wiersze (to miłość, którą ostatnio na nowo odkrywam), pisać listy do przyjaciół. I nie chodzi tu o samą manualną umiejętność pisania, bo można to robić i na komputerze, ale o umiejętność wyrażania tego co w sercu – słowami. A słowa mają ogromną moc.
I choć w obecnych czasach bardziej popularne wydaje się pisanie ekshibicjonistyczne (blogi, posty, ebooki), to pisanie dla siebie albo nawet do kosza to coś, do czego mocno zachęcam dzieci. Rozumienie i regulacja własnych emocji, pragnień, marzeń to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości w moim mniemaniu i im więcej narzędzi pokażemy dzieciom w tym obszarze, tym lepiej.
Załączone karty mają na celu spojrzenie wewnątrz siebie. Jest ich 54 więc wystarczą na długo, zakładając, że wybieramy jedną dziennie. Możemy je losować, wybierać tę, na którą mamy ochotę, możemy pisać a dzieci niepiszące mogą rysować. Może to trwać pół godziny a może jedynie 5 minut. Możemy pisać z rana, możemy wieczorem, przed snem. I róbmy to razem z dziećmi, my również na tym skorzystamy! Oczywiście napisane teksty są tajemnicą piszącego, dzieci nie muszą nam ich pokazywać jeśli nie chcą. A jeśli zechcą to proszę, błagam, nigdy nie poprawiajcie błędów! Nie budźmy wewnętrznego krytyka. „Dziękuję, że się tym ze mną podzieliłaś/-eś” zupełnie wystarczy.
Następnym krokiem będzie pisanie intuicyjne – znacie? Praktykujecie?
Inspiracja do stworzenia kart z bloga Happiness Is Here.
_________________________________
Wszystkie materiały, którymi się tu dzielę są wykonane z największą starannością, dla moich dzieci . Jeśli jednak znajdziesz w nich błędy proszę, napisz do mnie. Materiały te są darmowe, jednak jeśli chcesz w sposób materialny podziękować mi za moją pracę, możesz postawić mi kawę. Dziękuję!