Ciekawość

CIEKAWOŚĆ to coś z czym się rodzimy. Gdzieś przeczytałam, że przeciętny czterolatek zadaje 440 pytań dziennie. Nie wiem czy to prawda ale pamiętacie pewnie ten okres w życiu dzieci kiedy wciąż pytają „a dlaczego”, „a po co”? Człowiek od zarania dziejów próbował zrozumieć świat, zadawał pytania – jak powstał Wszechświat, jak zbudowany jest człowiek, jak wytworzyć ogień, dlaczego jabłko spada na Ziemię, jak stworzyć światło, jak schować muzykę do kieszeni. Wszystkie osiągnięcia technologiczne wzięły się z ciekawości.

I nie wiedzieć dlaczego, system szkolnictwa robi tak wiele, żeby ją w dzieciach zdusić. Żeby na lekcjach nie zadawały pytań, nie drążyły tematu, bo od zadawania pytań to jest nauczyciel (przy okazji, najczęściej pytania zadawane przez nauczyciela nie wynikają z ciekawości bo on już zna na nie odpowiedź – to dopiero ciekawostka), bo trzeba przerobić program, bo ten temat to dopiero za rok. Ciekawość jest niewygodna, niepożądana, niedoceniona. Nie ma za nią dobrych ocen więc zanika kosztem innych, przydatnych w szkole, umiejętności.

A przecież ciekawość to część naszej natury! Ciekawość jest arcyciekawa! To właśnie ciekawość prowadzi nas do podważania status quo, spoglądania z innej perspektywy a to prowadzi do lepszego uczenia się i zapamiętywania. Od kilku dni wraca do mnie pytanie „czy można płakać pod wodą”, zasłyszane podczas wakacyjnych rozmów z poznanymi na kempingu dziećmi. Sama jestem ciekawa!

Edukacja domowa daje nam ogromne pole do kultywowania ciekawości bo mamy na nią czas. Doceńmy to, że dziecko zamiast uczyć się na pamięć budowy pająka pyta dlaczego jego nogi są tak cienkie i powyginane i jak on się na nich trzyma ściany, skąd wychodzi pajęczyna. Pewnie odpowiedzi na te pytania nie znajdziemy w podręcznikach, będą wymagały od nas więcej wysiłku ale do ilu ciekawych miejsc mogą nas doprowadzić! Być może dowiecie się, że nogi pająków mają po siedem segmentów i do poruszania nimi nie używają mięśni tylko systemu hydraulicznego, być może poczytacie o tym jak działa system hydrauliczny a może nawet pokusicie się o zbudowanie takowego. Taką ciekawość cenię i uwielbiam w naszej edukacji domowej.

Macie w sobie jeszcze tę dziecięcą ciekawość?

You might also like