Rodzina czworokątów i listewki geometryczne

Opowiem Wam dzisiaj o pewnej niezwykłej galerii rodzinnej. Takiej, jak galeria zdjęć jaką być może macie w domu lub widzieliście w muzeum. Tutaj też zobaczycie portrety członków tej rodziny. Opowiem Wam o cechach szczególnych wszystkich członków rodziny i przedstawię Wam relacje między nimi.

Tą rodziną jest rodzina czworokątów. Na czele rodziny stoi przodek wszystkich członków tej rodziny – Czworokąt. Jak widzicie, to od jego imienia wywodzi się nazwa całego rodu. Poniżej widzicie jego pierwszego potomka – Trapez. Tak jak istoty żywe zmieniają się i dostosowują do otoczenia, tak też jest z czworokątami. Cechą specjalną trapezu jest to że ma jedną parę boków równoległych.

Drzewo rodzinne czworokątów

Z drugiej strony mamy drugiego potomka – Deltoid, który ma dwie pary sąsiednich boków równych.

Z trapezu wywodzi się kolejny specjalny czworokąt – Równoległobok, który ma nie tylko jedną parę boków równoległych ale ma też drugą parę boków równoległych! Ma wszystko to co trapez i jeszcze więcej!

Zobaczcie tutaj co się stało w naszej galerii rodzinnej – pojawił się Romb, który nie tylko odziedziczył po równoległoboku dwie pary boków równoległych ale też po deltoidzie odziedziczył dwie pary sąsiednich boków równych. A jego ulepszeniem jest to, że ma wszystkie boki równe!

Równoległobok ma jeszcze jednego potomka oprócz rombu – jest nim Prostokąt. Prostokąt ma nie tylko dwie pary boków równoległych ale ma dodatkowo wszystkie kąty proste. To jego wkład w tę rodzinną historię.

Od prostokąta i rombu wywodzi się natomiast najbardziej doskonały ze wszystkich czworokątów – Kwadrat. Ma wszystkie boki równej długości, wszystkie kąty proste. Ma też wszystkie cechy wszystkich poprzednich czworokątów. Bo kwadrat jest i prostokątem i rombem i równoległobokiem i trapezem i deltoidem i czworokątem. Wziął wszystko co najlepsze od wszystkich przodków i jeszcze to ulepszył!

To tylko początek przedstawiania Wam mojej ulubionej pomocy geometrycznej. Listewki są bardzo wszechstronne, to na nich poznajemy figury geometryczne, kąty, pojęcia i nazewnictwo części figur.

Na koniec zostawiam Wam zestaw kart naukowych z nazewnictwem części czworokątów.

_________________________________

Wszystkie materiały, którymi się tu dzielę są wykonane z największą starannością, dla moich dzieci . Jeśli jednak znajdziesz w nich błędy proszę, napisz do mnie. Materiały te są darmowe, jednak jeśli chcesz w sposób materialny podziękować mi za moją pracę, możesz postawić mi kawę. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You might also like

No Comments

Leave a Reply